Іван Гречко - депозитарій творів українського народного мистецтва

 
 

Іван Гречко - депозитарій творів українського народного мистецтва

В нарисі подається коротенька біографія Івана Гречка і опис його мистецької колекціїІван Гречко народився в Надвірній на Гуцульщині в національно-свідомій родині. Тут від ходив до захоронки (дитячий садок), де отримав початки естетичного виховання, яке разом з чарівною красою гірських краєвидів та розмаїттям художніх виробів народних майстрів визначило світосприйняття хлопчика на ціле життя. Вже з дитинства маленький Іван мав потяг до колекціонування предметів мистецтва. Однак сувора дійсність повоєнного часу в Західній Україні далася взнаки навіть на такій формі діяльності маленького патріота рідного краю. Перша дитяча колекція разом з подарованими акварельними фарбами була вилучена "органами" під час обшуку в хаті Гречків, оскільки вся родина була пов'язана з боротьбою проти нового жорстокого комуністичного режиму. У 1947 р. не стало батька, ще раніше старший брат загинув у Лавах Української повстанської армії, маму і старшу сестру вивезли на 15-літнє увязнення в Сибір.
Залишившись сам-один, хлопець поїхав до Львова, щоб продовжити навчання. Хотілося мати або художню, або релігійну освіту, але від всевидючого ока КГБ прийшлося сховатися в масі студентів Львівської політехніки, яка була під меншою підозрою. Однак непоборний потяг до краси все-таки привів Івана Гречка до мистецтва. Він став серйозно займатися колекціонуванням і у цій справі йому дуже допомагав також його великий потяг до мандрів. У службових відрядженнях Іван Гречко об'їздив мало не всю тодішню країну. Як спортсмен-водник, спливав по багатьох річках та найчастіше по мальовничому і улюбленому Дністрі. І по всіх усюдах він знаходив можливість для збирання творів мистецтва як народних, так і професійних майстрів. В його колекції є навіть тибетські образи. Однак найбільше в ній предметів гуцульського народного мистецтва. При цьому його увагу привертали речі, які мало кого не цікавили, хоча і мали велику художню вартість. В першу чергу це стосуеться ікон на склі. У пана Івана найчисленіша і найвартісніша колекція таких ікон. Власна глибока релігійність і розвинений естетичний смак підказали йому, що подібні речі треба зберегти для нащадків як втілення народного духу та його потенційних культурних можливостей.
Як тільки в Україні повіяло вітром свободи, Іван Гречко активно включається до громадської роботи спочаку на культурній ниві, а потім і в релігійному житті. З 1987 р. він співпрацює в самвидавному альманасі "Євшан-зілля" і в культурологічно-пошуковй групі такої самої назви. Група готувала заходи на вшанування призабутих українських культурних діячів, вела пошуки культурно-сторичних пам'яток і рятувала їх від заглади. Пізніше Іван Гречко бере участь в організації напівлегального часопису "Віра батьків", стає ініціатором і незмінним головою Клюбу греко-католицької інтелігенції. У 1996 р. з нагоди 400-ліття Берестейської унії Іван Гречко удостоївся честі бути прийнятим Його Святістю Папою Іваном Павлом ІІ. В теперішньому часі він повний сил і енергії, продовжує громадську діяльність, мандрує по світах як паломник і як світська особа.
В його багатій колекці понад сотня ікон на склі ХІХ ст. Гуцульщини та Покуття. Такі ікони малювалися виключно на Гуцульщині, де в народі найбільше шанували Богородицю, святого Миколая, Юрія Змієборця, святу Варвару. Багато у збірці також художніх виробів з дерева, серед яких "колядницькі" хрести, дерев'яна пластика, різьблені свічники-трійці, які тепер вже виходять з повсякденного вжитку. Як і ікони на склі це теж маловідома форма народної творчості, що демонструє художній смак і відчуття гармонії невідомих майстрів, які навіть не думали, що їхні творіння стануть великою цінністю для наступних поколінь як втілення народного духу і багатовікової мистецької традиції. В колекції є шкіряні вироби, оздоблені металом, бартки(гуцульські топірці), народна кераміка, вишивка, ткацтво. Багато також творів професійних майстрів, особливо художника Р. Сельського, серед яких можна відзначити портрети Іларіона Свєнціцького, Івана Гречка, Василини Гречко. Детальнішу уяву про збірку Івана Гречка можна отримати відвідавши сайт
http://www.geocities.com/hreczko


Создан 19 дек 2006  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником